A walesi bárdok (7/5. rész)

Ennek az érvelésnek a tükrében immár teljes volt Gergő lebukása, de ő nem adta át magát egészen a szégyenérzetnek, mert egyvalami nagyapó látnoki képességeinél is jobban érdekelte. Nevezetesen: ha A walesi bárdok nem a walesi bárdokról szól, akkor ugyan miről?

– A hazaszeretetről, a büszkeségről, a 48-as forradalomról, az osztrák császárról, sőt, ha hiszed, ha nem, még Petőfi Sándor is szerepel a versben – adta meg a választ a derék asztalosmester, majd unokája elképedt tekintetétől kísérve így folytatta: – 1857-ben Ferenc József császár Magyarországra látogatott, s ez alkalomból kérték fel Arany Jánost egy üdvözlő költemény megírására. Ő azonban erre nem volt hajlandó, inkább megírta A walesi bárdokat, ami a leghazafiasabb, legcsattanósabb, egyszersmind a legelegánsabb válasz volt a felkérésre.

Nagyapja lelkes magyarázata nyomán Gergő lassacskán kezdte megérteni, kit is kell behelyettesíteni Edward angol király szerepébe, és hogy a Habsburg Birodalom mely tartományát is jelképezi Wales a költeményben. Ám egyvalami még mindig nem volt világos előtte:

– Jó, jó, de hol van itt Petőfi Sándor? Hiszen ő akkor már rég elesett Segesvárnál!

– Figyelj rám jól, kisunokám, szerintem magadtól is rá fogsz jönni – biztatta a kisöreg, azzal érces hangján belefogott a szavalatba.

A következő percekben Gergőnek a szája is tátva maradt a csodálkozástól. Álmában sem gondolta volna, hogy a nagypapája betéve tudja mind a harmincegy versszakot, a kisöreg ráadásul olyan átéléssel adta elő a költeményt, hogy akár még hivatásos színészek is megirigyelhették volna.

Amikor véget ért a szavalat, a kisfiú szeretett volna valami igazán elismerő, dicsérő szót mondani, de az elfogódottsága nem tette lehetővé, hogy bármit is szóljon. Szerencsére nagyapó megoldotta a helyzetet, mosolyogva simogatta meg unokája buksiját:

– Ha semmi más haszonnal nem kecsegtetett volna, hogy annak idején, kisiskolás koromban megtanuljam ezt a verset, mint az, hogy egyszer majd láthassam az unokám elismeréstől csillogó tekintetét, már akkor is megérte volna – jelentette ki büszkén, aztán így folytatta: – De persze a verstanulásnak nem csak ez a haszna. Sok más egyéb mellett kitűnően fejleszti például a memóriát is, aminek aztán az élet bármely területén jó hasznát veheted.

Erről most már nem kellett különösebben győzködni Gergőt, hiszen hatvanhat éves nagyapja minderre fényes bizonyítékkal szolgált az imént. A kisfiú agyában halványan motoszkálni kezdett a felismerés, hogy talán mégsem bánt igazságosan a tanárnőjével, amikor azzal vádolta, hogy kizárólag a gyerekek bosszantása céljából látja el az osztályt ilyesféle házi feladatokkal.

Nagyapó javaslatára aztán négy versszakos bontásban hozzáfogtak a költemény memorizálásához, s ez igen hatékony módszernek bizonyult, másfél óra elteltével ugyanis már olyan hibátlanul és lelkesen szavalták együtt a verset, hogy talán még magának Edward királynak is elment volna a kedve idegen tartományok elfoglalásától, ha valami csoda folytán e percben a mátraaljai kis ház tisztaszobájában tartózkodik.

– No, tudod már, kisunokám, melyik az a két versszak, amelyik Petőfi Sándorról emlékezik meg? – kérdezte a kisöreg.

Gergő pillanatnyi habozás után hozzáfogott az idézethez:

– „Elhullt csatában a derék – / No halld meg, Eduárd: / Neved ki diccsel ejtené, / Nem él oly velszi bárd. / Emléke sír a lanton még – / No halld meg, Eduárd: / Átok fejedre minden dal, / Melyet zeng velszi bárd.”

Aztán, már jóval csöndesebben, hozzátette:

– Milyen kár, hogy nem te vagy a magyartanárunk, nagyapó! Szerintem sokkal rátermettebb vagy, mint a mi Ibolya nénink. Nem hittem volna, hogy ilyen játszi könnyedséggel is meg lehet tanulni ezt a sok versszakot… Sohasem szerettél volna tanító lenni?

A derék asztalosmester egy pillanatra a múltba révedt, aztán így felelt:

– Tudod, én történelemtanár szerettem volna lenni, de a kommunisták nem engedték. Bizonyára attól tartottak, hogy valóban a történelmet tanítom meg a diákjaimnak, nem pedig az ő hazugságaikat… Látod, többek között ezért is leszek olyan szomorú, amikor azt kell tapasztalnom, hogy valaki pusztán nemtörődömségből, hanyagságból elpackázza azokat az esélyeket, amiket az élet tálcán kínál fel neki.

--------------------------

ÉRTÉKELÉS

2 értékelés alapján az átlag: 5

Az első lehetsz, aki értékeli.

A témakör lapozója< Vasárnapi ebédek #96Vasárnapi ebédek #98 >

guest
4 - 25 karakter jeleníthető meg.
Nem tesszük közzé.

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

0 hozzászólás
Inline Feedbacks
View all comments
0
Van véleményed? Kommentelj!x