Egy nyári hétvégén úgy benépesült az Almási-ház, mint már régen nem. A vasárnapi ebédnél újra együtt ült a család az asztalnál, hiánytalan létszámban.

A vendégek közül először Ákos és menyasszonya, Magdi érkezett meg Szegedről, még szombat délelőtt.

– Nagyot nőttél, fiam! – jegyezte meg viccesen a családfő, megveregetve elsőszülöttje arcát. – De ahogy elnézem, nem a függőleges tengelyed, hanem inkább a vízszintes mentén.

Ákos kissé restelkedve mentegetőzött:

– Tudod, apa, a sok ülőmunka…

Magdi tettetett haraggal csattant fel:

– Úgy! Szóval nem az én főztöm ludas a dologban?

Ákos motyogott valamit az ülőmunka és a házi koszt kombinációjáról, de aztán felhagyott a kifogások keresésével, és felsóhajtott:

– Igazatok van, többet kéne mozognom.

– Gyere velem kocogni! – javasolta Öcsi, de anya közbelépett, és magához ölelte elsőszülöttjét:

– Szó sem lehet róla! Most szépen leültök, és elmesélitek, mi újság veletek mostanában.

A fiatalok az asztal mellé telepedtek, Julika pedig visszatért az ebédfőzéshez, de azért élénken figyelt a kibontakozó párbeszédre:

– Igazából sok újat nem tudunk mondani – szabadkozott Magdi. – Sokat dolgozunk mindketten, gyűjtögetünk a közös jövőnk érdekében.

– De azért, remélem, egymásra is jut időtök – jegyezte meg Almási Károly.

– Persze – bólintott Magdi. – Ákos minden áldott nap nálunk ebédel, és ha csak lehet, járunk moziba, színházba, meg sétálni a Tisza-partra.

Az otthoniak mesélni valója elsősorban az ikrek leérettségizéséről szólt, megspékelve a bombariadó és Öcsi hőstettének történetével.

A beszélgetésnek a tálalás vetett véget. Amikor Julika az asztal közepére helyezte a leveses tálat a benne gőzölgő, kitűnő húslevessel, mindannyiuknak elakadt a szava, és onnantól kezdve csakis az étkezésre összpontosítottak. Ebben Ákos járt az élen, háromszor is szedett édesanyja főztjéből.

Hugi nem bírta megállni, hogy meg ne paskolgassa bátyja enyhén gömbölyödő pocakját, s közben viccesnek szánt megjegyzést is tett:

– Így aztán nem fogsz lefogyni, bátyuskám, pedig mi jobban örülnénk, ha inkább Magdi hasa gömbölyödne már.

A kínos közjátéknak az vetett véget, hogy a családfő hirtelen témát váltott, de közben nem mulasztott el megrovó pillantást vetni kisebbik lányára. Ákos még ennél is tovább ment, az asztal alatt jól belecsípett a húgába, aki kis híján félrenyelte a levest.

Öcsi azonban, szokása szerint, most sem vette észre az asztal fölött és alatt zajló, nem verbális párbeszédet, s csevegő hangon elújságolta:

– Bizony, anyáék mindig mondogatják, hogy nagyon szeretnének már unokát, úgyhogy jó lenne, ha iparkodnátok azzal az esküvővel.

Ákos e percben mérhetetlenül sajnálta, hogy legalább az egyik karja nem olyan hosszú, hogy kényelmesen átnyúlhasson az asztal alatt Öcsi irányába, és őt is jól megcsípje. A hangja azonban áthallatszott az asztal túlsó felére is, bár meglehetősen csöndesen jegyezte meg:

– Erről a témáról majd egy kicsit később…

Az Almási-szülők az ebéd utáni ejtőzés közben azon tanakodtak, vajon mit jelenthetett Ákos megjegyzése.

– Netán valami bejelentésre készülnek? – gondolkodott hangosan a családfő. – De hát akkor mire várnak? Nem lett volna megfelelő alkalom a közös családi ebéd?

– Szerintem idejében meg fogjuk tudni, nem kell türelmetlenkedni – vélte Julika.

Azonban hiába próbálta mindezt a legközömbösebb hangon közölni, férjében furcsa gyanú ébredt:

– Szívem, te már megint titkolsz valamit előlem…

Másnap megvilágosodott a rejtély. Ákosék arra vártak, hogy Dóri és a vőlegénye is megérkezzen Erdélyből, hogy együtt jelenthessék be a családnak: mindkét pár esküvőre készül, ráadásul együtt, egy napon tervezik lebonyolítani az eseményeket.

– Azt hittem, ti Székelyföldön szándékoztok egybekelni – jegyezte meg némi csalódottsággal a hangjában a családfő. – Szívesen elutaztam volna egy igazi, hamisítatlan székely esküvő kedvéért.

– Én nem vagyok román állampolgár, Áron viszont megkapta a magyar állampolgárságot is – magyarázta Dóri –, így tehát számunkra is egyszerűbb, ha itthon kötünk házasságot. Aztán majd, ha mondjuk keresztelőre kerül sor, részt vehetsz egy igazi, hamisítatlan székely vigasságban – próbálta megvigasztalni az édesapját, egyelőre kevés sikerrel.

– A költségek szempontjából is előnyösebb, ha egyszerre rendezzük a két esküvőt – kapcsolódott be Ákos is, majd gyorsan kijelentette, hogy a szükséges pénzt már összeadták, így a szülőknek semmivel sem kell beszállniuk a költségekbe.

Furcsa módon Almási Károly ettől a közleménytől sem lett boldogabb, sőt legbelül egyre idegesebb lett. Szerencsére ezt egyelőre csak élete párja vette észre.

A régi időkben a családfő ilyenkor rágyújtott volna egy cigarettára, de miután már évek óta nem dohányzott, a feszültségét levezetendő hátrament a kert végébe, és kapálásba fogott.

Julika egy alkalmas pillanatban utánament, és miután meggyőződött róla, hogy senki sem lehet fültanúja a beszélgetésüknek, kérdőre vonta a férjét:

– Elmondod, hogy mi bajod van?

– Semmi – jött a rövid válasz.

Julika csípőre tette a kezét:

– Na idefigyelj, Almási Károly! Sokkal régebben ismerlek annál, hogy egy ilyen választ elfogadjak, úgyhogy meg se próbálj mellébeszélni. Halljam, melyik részével van problémád: a kettős esküvővel, vagy az anyagiakkal?

A családfő a kapanyélre támaszkodott, és végre kibökte:

– Az egésszel, úgy, ahogy van.

– Hát ez aztán gyönyörű, mondhatom! – csattant fel Julika. – Hazajönnek a gyerekeid a messzi távolból, csupa örömhírt jelentenek be, amikre már nagyon régóta vártunk, te pedig ahelyett, hogy úsznál a boldogságban, dúlva-fúlva hátrajössz kapálni? Mi a csoda ütött beléd? Talán elment az eszed, jóember?

Almási Károly megütközve vette tudomásul a feddő szavakat. Akárhogy kutatott az emlékezetében, nem tudott rá példát, hogy a felesége valaha is jóembernek szólította volna. És szó, ami szó, ilyen idegesnek sem látta még élete párját az elmúlt évtizedek alatt.

Megpróbált nyugalmat erőltetni magára, és csendesen így szólt:

– No, akkor vegyük sorra: Ákos azt mondta, a költségekkel kapcsolatban ne legyenek gondjaink…

– Úgy van! – vágott közbe Julika, aki csöppet sem próbált nyugalmat erőltetni magára. – Minden költséget a gyerekek állnak. Mi ezzel a problémád?

– Minden költséget Ákos fog állni – pontosított a családfő. – Ezt te is pont ugyanolyan jól tudod, mint én. Legalábbis nem hiszem, hogy az a két ágrólszakadt pedagógus ugyanakkora arányban tudna beszállni a költségekbe, mint…

– A tulajdon lányod és a vőlegénye neked csak „két ágrólszakadt pedagógus”? – Julika most már szinte fortyogott a dühtől.

– Minden tiszteletem azoké az embereké, akik a székelyek meg a csángók között magyar gyerekeket tanítanak magyar szóra – szögezte le határozottan Károly –, de ha jól tudom, jelen megbeszélésünknek most nem ez a tárgya.

– Megmondom én, mi a te bajod, szívem – perelt tovább Julika, úgy ejtve ki a „szívem” megszólítást, hogy az felért egy sértéssel. – Az a te bajod, hogy ez az egész dolog módfelett piszkálja a betegesen elhatalmasodott hiúságodat! – Azzal választ sem várva egyszerűen faképnél hagyta a férjét.

--------------------------

ÉRTÉKELÉS

2 értékelés alapján az átlag: 5

Az első lehetsz, aki értékeli.

A témakör lapozója< Vasárnapi ebédek #422Vasárnapi ebédek #424 >

Minden megosztás segít! Köszönöm!
guest
4 - 25 karakter jeleníthető meg.
Nem tesszük közzé.

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

0 hozzászólás
Legrégebbiek
Legújabbak Népszerűek
Inline Feedbacks
View all comments
0
Van véleményed? Kommentelj!x
Osmosis
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.