Az egyik reggel két, furcsa külsejű férfi csöngetett be a mátraszederkényi Kincses portára. Mindketten szemüveget viseltek, kezükben egyforma aktatáska. Bemutatkoztak, s nem rejtették véka alá, hogy az adóhivataltól érkeztek.

Gergőnek összeszorult a szíve. Rövid vállalkozói pályafutása alatt még nem volt része efféle találkozásban.

– Fáradjanak be, kérem – próbált nyájaskodni az Almási fiú, pedig legszívesebben a falu másik végére irányította volna a két úriembert.

Odabenn, a házban Nagyika is a lehető legszívélyesebben fogadta a hívatlan vendégeket; kávét főzött nekik, aprósüteménnyel kínálta őket.

– Köszönjük, de inkább az üzleti könyveket szeretnénk mihamarabb szemügyre venni – jelentette ki szigorúan az idősebbik férfi, aki a másiknak felettese lehetett.

A fiatalabbik valamivel barátságosabbnak tűnt, de csak amíg meg nem kérdezte:

– Meg lehet élni az asztalosmesterségből egy ilyen kis faluban?

Gergő rögtön sejtette, hogy nem csupán ártatlan csevegésről van szó, a kérdés rejthet egy–két csapdát is.

– Tudja, ha csak ebből az egy faluból származnának a megrendeléseim, akkor már rég felkopott volna az állam. De szerencsére elég jó hírem van a környéken. Nemrégiben Egerből, sőt Gyöngyösről is volt érdeklődő a munkám iránt.

– Nem látok itt egri vagy gyöngyösi címre kiállított számlákat – nézett ki a szemüvege mögül az idősebb ellenőr, aki ekkor már javában belemerült az asztalosműhely könyvelésébe.

– Nem is láthatott – erősítette meg Gergő. – Mint mondtam, ezek az illetők egyelőre érdeklődők voltak, nem pedig megrendelők.

Később az adóhivatal emberei szerették volna megtekinteni az asztalosműhelyt is, így hát Gergő odavezette őket.

– Ez igen! – kiáltott fel a fiatalabbik ellenőr, miután belépett az ajtón. – Itt aztán rend és tisztaság van! Jártam már egy-két helyszínen a pályafutásom során, de ilyen pedáns műhelyben még sosem.

– Nagyapámtól örököltem ezt a műhelyt, ő pedig mindig azt vallotta: rend a lelke mindennek – mesélte Gergő, aki már-már kezdte úgy érezni, túl vannak a vizsgálódás nehezén, de ekkor újra csak összeszorulhatott a szíve:

– Látok itt egy új fűrészgépet… – szólalt meg a szigorúbb ellenőr.

– Ott van a számlája is, nézze csak át újra – javasolta Gergő.

– A fűrészgép számláját látom – bólogatott az ellenőr –, de nem látok olyan számlát, ami a műhely zajterhelési bevizsgálásáról szólna.

– Na de hát itt már rég megtörtént a zajterhelési vizsgálat! – értetlenkedett Gergő.

– Épp ez a baj, hogy régen történt – magyarázta az ellenőr. – Csakhogy ez a fűrészgép tavalyi beszerzés. Azóta újabb zajterhelési vizsgálatnak kellett volna történnie.

Gergő tanácstalanul vakargatta a fejét:

– És akkor most mi lesz?

– Nem tudom, ez nem ránk tartozik – felelte az ellenőr. – Nekem csak egyszerűen feltűnt, miközben a számlákat vizsgáltam. Nekem tudniillik semmi nem szokta elkerülni a figyelmemet. A zajterheléses vizsgálat a szakhatóság dolga, nem az adóhivatalé.

– Valószínűleg a szakhatóság is hamarosan felkeresi majd magát – tette hozzá a másik jóindulatúan. – Főleg akkor, ha ők is kaptak olyan bejelentést, mint mi…

Nem tudta folytatni a mondandóját, mert ekkor a főnöke szigorúan rászólt:

– Ne jártasd a szádat fölöslegesen!

Persze, nem is volt már szükség újabb mondatokra. Amikor Gergő kikísérte a kapuhoz az adóellenőröket, lapos pillantásokat vetett Rohoncziék házára. Úgy sejtette, ott lakhat a kedves feljelentő.

Miután Gergő útjukra engedte az adóellenőröket, dohogva tért vissza a házba.

– Minden rendben volt? – tördelte a kezét odabenn Nagyika.

– Nem állítanám – csóválta a fejét Gergő. – Jobban mondva, az adóhivatal emberei nem találtak semmi kifogásolnivalót, viszont felhívták a figyelmemet, hogy szakhatósági vizsgálat is várható, amelynek során azt fogják bemérni, nem túl hangos–e az új fűrészgépem.

Nagyika egyelőre nem értette a dolgot:

– Na de hát, ha mindent rendben találtak, akkor miért vagy olyan ideges, kisunokám?

– Azért, mert erős a gyanúm, hogy a derék szomszédoknak köszönhetjük ezt az egész hercehurcát. Legalábbis az adóellenőrök elejtett szavaiból arra következtettem, hogy konkrét bejelentés nyomán jelentek meg nálunk.

– Rohoncziékra céloztak?

– Név szerint nem céloztak senkire, de nem nehéz kitalálni, hogy ők állhatnak a háttérben – magyarázta Gergő, majd emelt hangon méltatlankodni kezdett: – Pont ők panaszkodnak? Pont ők jelentgetnek fel holmi képzelt zajártalom miatt? Hát ők bömböltetik újabban egész nap a mulatós zenét, hogy az egész utcában hallani!

Végszóra fel is csendült a szomszédban a muzsika. Rövidke billentyűfutam vezette fel a dallamot, majd rázendített az énekes is, és világgá kiabálta, hogy ha néki sok pénze lesz, felül majd a repülőre…

– Na, ez már több a soknál – fordult sarkon Gergő, és megindult volna az ajtó felé, de Nagyika elkapta a karját:

– Jaj, kisunokám, nem kéne szítani a viszályt…

– Nyugalom, Nagyika, nem akarok én sem viszálykodást, de azért azt sem hagyhatjuk, hogy a fejünkre nőjenek. Szépen, udvariasan megkérem őket, hogy halkítsák le a zenét.

Amikor Gergő megállt a két portát elválasztó kerítés mellett, szürreális látvány tárult a szeme elé. Rohoncziék udvarán a már meglehetősen ittas Jóska átszellemült arccal hallgatta a házból bömbölő zenét, s közben megpróbált mozogni rá. A koreográfiája azonban nélkülözött minden tánc–szerű elemet. Egy távoli szemlélő például megesküdött volna rá, hogy a derék úriember muslincákat próbál meg elhajtani a környezetéből, mind a négy végtagjával.

„Hogy lehet valaki ennyire részeg már kora délelőtt?” – morgott magában Gergő, majd sokkal hangosabban odakiáltott:

– Halló, szomszéd!

Többször is meg kellett ismételnie a kiáltást, de Jóska így is csak akkor vette őt észre, amikor két zeneszám közt némi csend állt be.

– Na mi az? – vakkantotta oda meglehetősen udvariatlanul.

– Jöjjön már egy szóra, legyen olyan kedves – kérlelte Gergő.

– Mit mond? Nem hallom! – tette a füléhez a kezét a szomszéd, mert ekkor újra felcsendült egy mulatós szerzemény.

– Hát éppen ez az! – kiáltotta Gergő. – Ha maga se hallja, akkor mit mondjak én?

Jó néhány perc beletelt, mire Gergő oda bírta csábítani Jóskát a kerítés mellé.

– Lehetne róla szó, hogy lehalkítsák a zenét? – érdeklődött finoman Gergő.

– Na de hát születésnap van nálunk! – emelte fel a mutatóujját Jóska, mintha ez a körülmény felhatalmazást adna bármilyen tevékenységre.

„Úgy látszik, nálatok mindennap születésnap van” – dohogott magában Gergő, de igyekezett a mézes-mázos stílusnál maradni:

– Nézze, én megértem, hogy ünnepelnek, meg hogy jó kedvük van, de hát az azért mégsem járja, hogy ennek ürügyén tönkretegyék mások nyugalmát. Szerintem valamivel halkabban is éppen úgy lehetne élvezni a zenét, vagy legalább csukják be az ablakot, hogy ne hallatszódjon ki annyira.

Almási Gergőt igazán nem érhette kritika. Megpróbált udvariasan, kultúrember módjára viselkedni, a jó szomszédság érdekében. Nem rajta múlott, hogy végül más irányt vettek a történések.

--------------------------

ÉRTÉKELÉS

2 értékelés alapján az átlag: 5

Az első lehetsz, aki értékeli.

A témakör lapozója< Vasárnapi ebédek #480Vasárnapi ebédek #482 >

Minden megosztás segít! Köszönöm!
guest
4 - 25 karakter jeleníthető meg.
Nem tesszük közzé.

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

0 hozzászólás
Legrégebbiek
Legújabbak Népszerűek
Inline Feedbacks
View all comments
0
Van véleményed? Kommentelj!x
Osmosis
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.